Minden ember tagja a társadalomnak, és akár akarja, akár nem - bár enyhítheti de - hatással van az életére az, ami a “köz”-ben történik. A hívő ember sem kivétel. A társadalmi folyamatok, helyzetek, állapotok hatással vannak hitünkre és - reménység szerint - a hitünk is hatással van a társadalmi létünkre, s talán magára a társadalomra is. Éppen ezért természetszerű dolog, hogy a hit és a politika összekapcsolódik. És igen, lelki füleimmel már hallom is, hogy sokan, ha nem felkiáltanak, de vesznek egy mélyebb levegőt: az egyház megint politizálni akar.
Igen, az egyház politizálni akar, hiszen mit is jelent a “politika” szó? A “polisz” görög szóból származik, és tágabban, városi, települési, állami, közösségi ügyet jelent. Azaz azt, hogy foglalkozom az engem körülvevő közösség dolgaival. Ez miért lenne rossz dolog? Sőt, az egyháznak politizálnia kell, hiszen még a Babiloni Birodalomban deportált Izraelnek is ezt mondta az Úr: “Fáradozzatok annak a városnak a jólétén, ahová fogságba vitettelek titeket, és imádkozzatok érte az Úrhoz, mert annak a jólététől függ a ti jólétetek is!” (Jer 29,7) Hogyne lenne igaz ez arra a helyre, amelyet otthonunknak, hazánknak tartunk, nevezünk.
A probléma ott kezdődik, amikor az egyház pártos politikát kezd folytatni. Azaz nem az EGÉSZ városnak, országnak, közösségnek a jólétén fáradozik, hanem egy darabját, részét tartja magáénak és azért dolgozik. Amikor pedig el kezdünk olyanokat mondani, sőt létrehozni, hogy keresztény jobb- vagy keresztény baloldal, akkor óhatatlanul is szakadékot képezünk a társadalomban és feldaraboljuk az egyházat, amely enélkül is éppen eléggé szét van esve. É ha ezt még jobban lebontjuk, és el kezdünk olyan fogalmak használni teológiai, lelkiségi, hitbeli irányokra, mint “konzervatív”, “liberális”, “nemzeti”, “szocialista”, stb. akkor pedig teljessé válik a káosz, hiszen mindenki érteni véli ezeket a fogalmakat, de a legritkább esetben úgy, ahogyan “szótári jelentésük”-ben írva van, hanem inkább mindazokkal a rárakódott jelentéstartalmakkal és pavlovi refelxekkel, amelyek a legtöbb esetben nem jobb megértést, hanem inkább érzelmi indulatokat szolgálnak. És már csak hab a tortán, hogy ráadásul ahányan vagyunk, annyi félét gondolunk ezekről az irányokról, oldalakról.
A mostani adásban 3+1 problémát veszünk el, amely igen nagy gondot okoz a hit, az egyház és a politika túlzott összecsúszásából mind az egyén, mint pedig egy egyházi közösség életében.
Ezek pedig:
- Teológiai/lelkiségi irányokat politikatudományi fogalmakkal írunk le. 09:49
- Rossz “szemüveget” kap a teológia és a hívő ember. 18:10
- Az evangéliumot akadályozza. 22:46
- Miért nem lehet olyan, hogy keresztény jobb- és baloldal. 28:29
Hivatkozott korábbi adások:
Öt ok, amiért fogy az egyház https://youtu.be/XruIu10OuCM
Egyház a rendszerváltásban, rendszerváltás az egyházban https://www.youtube.com/watch?v=54o1N0vmT5Y&ab_channel=Evlelk%C3%A9sz
Keresztények, menjetek és válasszatok! https://youtu.be/F8kqMDzpXxs
Terminátor és Golgota; Egyház és állam 2. - Lutheren innen és túl https://youtu.be/mD6F97-k43A
Gregory A. Boyd: A keresztény nemzet mítosza - könyvbemutató beszélgetés https://www.youtube.com/watch?v=1u-p_nM4iJw&t=166s&ab_channel=Magyarorsz%C3%A1giEvang%C3%A9likusEgyh%C3%A1z
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.