Minden közösségnek van egy origója, egy olyan esemény, történés, cselekvés, stb., amely a közepét, tetejét, vagy éppen alapját adja annak a bizonyos közösségnek. Ha a keresztény közösségről beszélünk, akkor e középponti esemény az istentisztelet. Azt szoktam mondani, hogy ha az istentisztelet nem jó, akkor semmi sem jó, de ha az istentisztelet jó, akkor az - bár nem minden - de már a nagyobbik rész. Éppen ezért nagyon nem mindegy, hogy mi történik ott, vagy mi nem.
Az istentisztelet azonban nem az égből pottyant, hanem az egyház, kétezer éves története során érlelődött meg. És bár azt láthatjuk, hogy ha elmegyünk a különböző felekezetek templomi alkalmaira, akkor nagyon másmilyen “forgatókönyveket” tapasztalhatunk meg, mégis mindegyik mögött - jobb esetben - kiérlelt teológiai koncepciókat vélelmezhetünk.
Az istentisztelethez való evangélikus hozzáállás mögött is egy teológiai látás van. Ez a látás pedig a lutheri reformációnak az a lelkülete, hogy “dobjuk ki, ami nem áll meg az ige mérlegén, és nyugodtan használjuk mindazt, ami nem áll szemben az evangéliummal”. Ez a látásmód pedig nem tagadja el és nem tagadja meg az egyház történetét, és nem helyezi magát abba a nagyon divatos, de rendkívül arrogáns pozícióba, miszerint “ott kell folytatni, ahol az apostolok abbahagyták”. Ez a pozíció ugyanis automatikusan azt jelenti, hogy az Apcsel-től máig nem működött a Szentlélek! Ez pedig nonszensz és védhetetlen álláspont!
Ily módon, tudatosan, és bár mérlegelve, de bátran meríthetünk az istentisztelet tekintetében, akár a kereszténység egyetemes hagyományából, akár mai példákból.
A mai adásunkban öt olyan elemet, cselekményt járunk körül, amelyek nincsenek - vagy nem elég hangsúlyosak - az istentiszteleten, pedig jó és építő lenne, és segítené az Istenhez és a közösséghez való kapcsolódásunkat.
Az adásban - természetszerűen - elsősorban az evangélikus istentiszteletről beszélek, de tágabban a történelmi protestáns felekezetek templomi alkalmai is előkerülnek.
Öt dolog, ami lehetne az istentiszteleten:
1.Leborulás
2. Mozgás
3. Bizonyságtétel
4. Füstölés (tömjénezés)
5. Csend
Hivatkozott korábbi adás:
Nem vagyok római katolikus. Mit kezdjek a szentekkel? https://www.youtube.com/watch?v=HPclKIelqQY&t=1535s&ab_channel=Evlelk%C3%A9sz
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.