Tuesday Mar 29, 2022
Terminátor és Golgota | Egyház és állam kapcsolata Lutheren innen és túl (EvlelkészPodcast#52)
A választások közeledtével az ember számtalan szempont alapján dönt (vagy nem dönt), hogy hova húzza be az x-et. Az x-nek lehetnek elvi, pénzügyi, ideologikus, személyes szimpátián alakuló, stb szempontjai, lehetünk lelkes szavazók, meg persze az is lehet hogy “befogott orral” jobb híján szavazunk.
Ha valaki azt várja, hogy ebben az írásban - vagy akár a podcastban - olyan konkrét útmutatást, kap, amelynek mentén 100%-osan bizonyos lehet, hogy hova KELL szavaznia, akkor csalódni fog. Mert, hogy ez a lényeg. Pusztán hitből fakadóan, vallási meggyőződések mentén, nem lehet olyat kijelenteni, hogy hova KELL szavazni. Aki ezt teszi, az nagyon el van tévedve!
A mostani adásban egyet hátralépünk és egy nagyobb képet fogunk áttekinteni, amely fontos, és - az utóbbi időben - méltánytalanul mellőzött oldala a politikáról való keresztény gondolkodásnak: ez pedig az állam és az egyház viszonya. Elvileg egy szekuláris államban élünk, ahol az egyház és az állam szét van választva. Ez rendben is van, de vajon a fejekben és a szívekben vajon mi a viszonya az államhatalomnak és Isten országának.
Luther Márton úttörő volt abban (is), hogy radikálisan szétválasztotta az egyházat és az államot, vagy ahogyan ő nevezte, a világi felsőbbség és az lelki hatalom birodalmát. A “kettős birodalom”-ként elhíresült tanítását így foglalja össze: “Ez tehát a két birodalom: a világi, mely karddal kormányoz és kívülről látható, a lelki pedig kizárólag kegyelemmel és bűnbocsánattal kormányoz, e birodalmat viszont testi szem nem láthatja, csak a hit fogja föl.” (A keresztények és Mózes in: Luther Válogatott Művei 5., 336.o.)
De mégis mit jelent ez? Hogyan lehet az államot és az egyházat szétválasztani? Hogyan tud ez jól működni? Működhet egyáltalán? Ilyen és hasonló kérdések mentén tárgyaljuk az állam és az egyház kapcsolatát az adásban és kitérünk arra is melyek a legnagyobb buktatói és bűnei az államnak és az egyháznak, amellyel e két birodalom egymást is megrövidíti.
Ezen kívül pedig egy másik, magyarul frissen megjelent, könyv mentén tágítjuk ki a témát. Gregory A. Boy: A keresztény nemzet mítosza c. kötet alapján beszélgetünk egészen praktikusan arról, hogy hogyan tudjuk elkerülni a politikai bálványimádás bűnét, amely mindig is nagy kísértője volt a hívő embernek.
Ha bővebben érdekel a könyv, akkor a könyvbemutatóról készült videót megtalálod itt. https://www.youtube.com/watch?v=1u-p_nM4iJw&ab_channel=Magyarorsz%C3%A1giEvang%C3%A9likusEgyh%C3%A1z
A mai adás egy két részes sorozat második epizódja. Az első epizódban arról beszéltünk, hogy vajon Jézus mit mondott ebben a témában, illetve végignéztük azt, hogy Jézustól Lutherig hogyan alakult az egyház és az állam viszonya, kapcsolata. Ha kíváncsi vagy rá hallgasd meg azt is.
https://www.youtube.com/watch?v=k96V_8Qmup8&t=715s&ab_channel=Evlelk%C3%A9sz
Hivatkozott művek:
Luther Márton: A világi felsőbbség in: Luther Válogatott Művei 4., 94-95.o.
https://lutherkiado.hu/kategoriak/konyvek/luther-valogatott-muvei-4-felelosseg-a-tarsadalomert-673-detail
Luther Márton: A keresztények és Mózes in: Luther Válogatott Művei 5., 336.o.
https://lutherkiado.hu/kategoriak/konyvek/luther-valogatott-muvei-5-bibliaforditas-vigasztalas-imadsag-138-detail
Luther Márton: A jó cselekedetekről in: Luther Válogatott Művei 2., 81.o.
https://lutherkiado.hu/kategoriak/konyvek/luther-valogatott-muvei-2-felelosseg-az-egyhazert-462-detail
Gregory A. Boyd: A keresztény nemzet mítosza, Hogyan pusztítja el az egyházat a politikai hatalomvágy? fordította: Kuroli Veronika; Luther kiadó - Hermeneutikai Kutatóközpont Alapítvány, Budapest, 2022
https://lutherkiado.hu/kategoriak/konyvek/a-kereszteny-nemzet-mitosza-detail
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.